Skrydžio trukmė: apie 4 val 

Geriausias metas keliauti: gegužės  - spalio mėn. 

Viena iš įdomiausių vasaros poilsio vietų – Kipras, dažnai pravardžiuojamas „dievų žaidimų aikštele“. Užtenka pasilypėti ant kiek aukštesnės uolos ir apsižvalgyti aplinkui. Istorinės vietos, kuriose vis dar sklando legendos, girdėtos dar mokykloje, puikiai dera su nuostabia gamta bei klimatu.

Viešbučių greita paieška>>

Automobilių nuomos greita paieška>>

 

Kodėl verta rinktis Kiprą?

  • Nuostabi gamta su devynis mėnesius trunkančia vasara;
  • Kipras, trečioji pagal dydį sala Viduržemio jūroje, yra trijų žemynų sankryžoje – čia susikerta keliai, vedantys į Afriką, Europą ir Aziją. Galima sakyti, kad saloje yra tik du metu laikai: vasara, kuri trunka devynis mėnesius, o likę trys menesiai pačių salos gyventojų yra vadinami „pavasariu“.  Saulė saloje šviečia 340 dienų per metus. Salos gyventojai dažnai giriasi, kad Kipras – vienintelė vieta pasaulyje, kur ryte paslidinėjęs kalnuose, popiet gali kaitintis saulėje ir maudytis jūroje. Sniegas Trodos kalnuose laikosi iki pat kovo pabaigos.
  • Ne vieną amžių skaičiuojanti turtinga istorija;
  • Kipras, tai sala, kurioje gimė garsioji meilės, grožio bei palaimos deivė Afroditė. Tiek senųjų Olimpo dievų šventosios vietos, tiek ir gimtuoju deivės miestu laikomas Pafas – leidžia sekti Afroditės pėdomis ir iš naujo pažinti antikos istoriją. Ne ką mažiau įspūdingą istoriją saugo ir šalies sostinė Nikosija - vienintelė į dvi dalis padalinta sostinė, nes, kaip žinia, salą valdo tiek graikai, tiek turkai.
  • Senos vyninkystės tradicijos;
  • Kipro vynuogininkystė bei vynininkystė turi labai senas, 4000 metų siekiančias tradicijas. Ne veltui kitas, ne ką mažiau nei Afroditė garbinamas dievas Kipre – Dionizas, kuris laikomas vynuogių, vyndarystės bei ekstazės dievu.
  • Nacionalinės virtuvės šedevrai įtiks net ir didžiausiam gurmanui;
  • Būtina paragauti ir šios šalies nacionalinių patiekalų. Pagrindiniai mėsos patiekalai dažniausiai gaminami iš avienos. Vienas gardžiausių – sish kebo. Vegetarams turėtų patikti yalanci dolma. Kipriečiai turi ir savo unikalų sūrį – halloumi, gaminamą sumaišius karvės ir avies pieną.
  • Tinkamas tiek aktyviam, tiek ir  pasyviam poilsiui;
  • Aktyvių pramogų megėjai gali rinktis ne tik ekskursijas po salą, laipiojimą Trodos kalnuose ar vandens pramogas, bet ir šėliones iki ryto prašmatniuose klubuose. Mėgstantys ramesnį poilsį tikrai ras prieglobstį ramiuose gamtos kampeliuose bei jaukiuose laukiniuose paplūdimiuose, kuriuose aplink – nė gyvos dvasios. Kadangi sala ganėtinai nedidelė, keliauti po ją itin lengva.


KiprasKipras, trečioji pagal dydį sala Viduržemio jūroje, yra trijų žemynu sankryžoje – čia susikerta keliai, vedantys i Afrika, Europą ir Aziją. Kipre galima išvysti ne tik trijų žemynų augmenijos ir gyvūnijos, bet ir kulturos pedsaku, kuriuos cia paliko graikai, finikieciai, turkai, prancuzai, anglai. Kiekvienas atvykelis saloje randa užsiemima, atitinkanti jo norus ir poreikius. Ieškantieji istoriniu paminklu gali apžiureti Antikos laikus menancius griuvesius. Linksmybiu megejai gali per nakti šelti trankiu baru ir klubu šviesose. Aktyvu poilsi pripažistantys žmones gali keliauti po kalnus ar megautis vandens pramogomis. Salos gyventojai dažnai giriasi, kad Kipras – vienintele vieta pasaulyje, kur ryte paslidinejes kalnuose, popiet gali kaitintis sauleje ir maudytis juroje. Sniegas Trodos kalnuose laikosi iki pat kovo pabaigos. Šiuose kalnuose isikure senoviniai kaimeliai su siauromis, kartais niekur nevedanciomis gatvelemis. Kaimeliuose prie kavinukiu sauleje šildosi vyriškiai, mielai bendraujantys su turistais.

Kipre mylimos kates, atkeliavusios cia IV a. Tuo metu sala buvo apraizgę tūkstančiai nuodingų gyvačių, kurias išnaikinti nuspręsta atvežus šimtus kačių. Gyvunai buvo atplukdyti ir paleisti pieciausiame pusiasalyje, kuris dabar vadinamas „Kapo Gata“ (Kačių kyšulys). Rupintis katėmis patiketa vienuoliams. Vienuolyne iki šiol gyvena kelios vienuoles, prižiurincios senuose soduose ir pastatuose likusias kates.

Kipre daug sauletų dienų. Čia švelnios, drėgnos žiemos, karštos ir gana sausos vasaros. Dėl didelių vandens masių artumo skirtumas tarp žiemos ir vasaros temperatūrų yra nežymus. Vasaros sezonas tęsiasi nuo kovo iki lapkricio. Liepos ir rugpjucio menesiai yra patys šilciausi, kuomet temperatura beveik visoje saloje pakyla iki 40°C laipsniu karšcio. Vidutine temperatura sezono metu – 25–30°C. Patys kiprieciai sako, jog nuo kovo iki lapkricio šalyje yra vasara, o likusius tris menesius – pavasaris. Todel net vadinamaji pavasari galima maudytis juroje, kurios vandens temperatura nenukrenta žemiau 18 –19 laipsniu.  


Aja Napa     
Šis kurortinis miestelis vilioja ne tik istorijos megejus, bet ir jaunima. Jaunimo pasilinksminimo centre triukšmas, muzika ir šokiai nenurimsta visa nakti. Aja Napoje esantis vienuolynas traukia ne viena viduramžiu gerbeja. Itališko renesanso stiliaus pastatas iš tolo atrodo tarsi tvirtove. Kiprieciai turistams mielai rodo Afrikos savanos kraštovaizdi primenancia vieta, vadinama Lara, kurioje yra retu Caretta juros vežliu nerštaviete.

Nikosija

Nikosija (Lefkosia) pavadinta miesto ikurejo Lefkos, Ptolemejo I, sunaus vardu. Šiandien tai vienintele i dvi dalis padalinta sostine. XVI a. pabaigoje venecijieciu statyta siena apjuostas miesto senamiestis tarsi berte pribertas architekturos paminklu. Ju daug, kaip ir kaviniu, tavernu, restoranu. Pasivaikšcioti miesto senamiesciu – tai lyg žengti žingsni i praeiti, kuria mena siauros gatveles, seni namai, vietiniu amatininku dirbiniais puoštos mažu parduotuviu vitrinos.

Parfas
Parfas yra tinkamiausia vieta, jei norime geriau pažinti antikos laiku Kipra, prisiminti graiku mitologijos herojus. Tai miestas, kuriame vis dar gyva graiku deives Afrodites legenda. Garsieji karaliu kapai – požemines kapavietes, iškastos uolose ir turincios po vidini kolonomis puošta kiema – yra pats unikaliausias archeologinis radinys visoje saloje. Parfo miestas mena ir krikšcionybes ištakas. 46 m. po Kr. cia atvykes Šv. Paulius už bandyma skleisti krikšcionybes idejas buvo negyvai nuplaktas. Nebyli tu laiku liudininke – Šv. Pauliaus vardu pavadinta ir iki šiu dienu išlikusi kolona, žyminti jo mirties vieta.

Šis ivykis neabejotinai itakojo krikšcionybes isitvirtinimo raida šiame regione, nes Kipras tapo pirmaja pasaulyje šalimi valdoma krikšcioniu. Kolosi pilis, esanti už 14 km i vakarus nuo Limasolio pakeliui i Parfa – puikus karo architekturos paminklas, sukurtas XV a. pabaigoje. Šv. Jono ordino riteriai XIII a. ikure karini štaba, vadinama „Commandery“, ir užvalde vietines vynuogiu bei cukranendriu plantacijas. Taip kilo garsaus visame pasaulyje vyno „Commandaria“, gaminamo iš vynuogiu, užaugintu šiose vietovese, pavadinimas.

Kuriumas
Kuriumas– vienas iš Kipro senoviniu miestu, isikures 19 km i vakarus nuo Limasolio, ant stacios uolos, žvelgiancios i Viduržemio jura. Romenu laikais tai buvo pagrindine Kipro kunigaikštyste. Vieta garseja savo senoviniu paveldu. II a. pr. Kr. statytas graiku–romenu amfiteatras dar ir šiandien džiugina klausytojus puikia akustika cia vykstanciu muzikos ir teatro renginiu metu. Apolono kulta, kuris gyvavo cia nuo VIII a. pr. Kr. iki IV a. po Kr., mena išlikusios Apolono šventyklos dalys. Eustolijos namas – tai tipiškas romenu vilos pavyzdys su pirciu kompleksu ir kambariais, kuriuose puikios mozaikomis išpuoštos grindys, bei ankstyvuoju krikšcionybes periodu statyta bazilika.


Larnakos fortas, Šv. Lazaro bažnycia, Stavrovounio vienuolynas

Larnakos fortas - idomus istorinis architekturinis miesto paminklas, pastatytas 1625 m. anglu užkariautoju isakymu ir turejes kalejimo paskirti. Šiandien cia eksponuojami ivairus senoviniai daiktai, rasti kasinejant senaja Kitiono kunigaikštyste.

Šv. Lazaro bažnycia - vienas puikiausiu bizantines Kipro architekturos paminklu. Cia ilsisi Šv. Apaštalo Lazaro, pirmojo Kitiono vyskupo, palaikai. Bažnycia pastatyta iš akmens IX a., o atnaujinta XVII a., atkuriant pirmykšti jos vaizda.

„Stavrovouni“ – graik. kryžiaus kalnas. Tai seniausias pasaulyje vienuolynas, ikurtas IV a. imperatoriaus Konstantino Didžiojo motinos Šv.Helenos. Cia saugomos Šv. Kryžiaus relikvijos. Ši vyru vienuolyna aplankyti gali tik vyrai. Cia gyvenantys vienuoliai yra talentingi ikonu tapytojai.


Hala Sultan Tekkesi

Musulmonu mecete isikurusi maždaug 4 km nuo Larnakos. Ji pastatyta 1816 m. Mecete garsi tuo, kad jos rusyje saugomi Mochamedo giminaites Umm Haram (žuvusios šioje vietoje 649 m. per pirmaji arabu antpuoli) palaikai. Tai svarbi musulmonu piligrimine vieta, prilygstanti Mekos, Medinos ir „Al Aqsha“ šventovems.


Lefkaros

Paprastumu turistus žavi Lefkaros kaimelis kalnuose. 40 km nuo Larnakos esancio kaimelio gyventojai garsina vietove sidabro gaminiais ir savo ranku darbo „lefkaritika” (graik. neriniai). Cia 1481 m. ju nusipirkti atvyko pats Leonardo da Vinci, šiais neriniais papuošes Milano katedros altorių.


AJA NAPA
Kurortas Aja Napa, kurio pavadinimas kildinamas nuo Venecijos laikų vienuolyno, yra įsikurdinęs rytiniame Kipro salos iškyšulyje smėlėtomis pakrantėmis. Ilgą laiką buvęs pamėgta vieta ramioms šeimų atostogoms, kurortas neseniai pakrikštytas ir „vakarėlių sostine“ – kaip Ibisa ar Riminis. Čia siūloma daugybė vandens pramogų – nardymas, plaukiojimas burlente, kanojomis, greitaeigiais kateriais.

Kaip apie miestelio kilmę byloja vietos legenda, medžiotojas, persekiodamas savo grobį, netikėtai atrado garsiąją Nekaltosios Mergelės Marijos ikoną, dabar sutrumpintai vadinamą Aja Napa. Šioje vietoje 1500 m. Aja Napos Nekaltosios Marijos garbei iškilo vienuolynas, prie kurio, vadovaujantis vietos tradicijomis, niekas negyveno iki XVIII a. pabaigos. Pirmaisiais vietos gyventojais tapo 20 vyrų, atsikėlusių iš Salonikų Graikijoje. Aja Napa yra už 9 km nuo kito kurorto Kape Greko ir 50 km piečiau Famagustos.
    
LARNAKA
Larnaka yra trečias pagal dydį Kipro miestas salos pietuose, antras pagal svarbą uostas ir garsus kurortas, į kurį tiesiai nusileidžiama lėktuvu. Larnaka žinoma savo vaizdinga pakrantės alėja, įrėminta vešinčiomis palmėmis. Praeivius vilioja mielos krautuvėlės ir jaukios kavinės. Larnaka garsi savo istorija, čia galima aplankyti įvairių muziejų. Sakoma, kad Larnaką XIV a. pr. Kristų atrado graikai, tuo metu miestas vadintas Kitionu. 450 m. pr. m. e. Atėnų generolas Kimonas, jūroje gindamas miestą nuo persų, buvo mirtinai sužeistas, tačiau mirties patale liepė nuslėpti jo žūtį nuo priešų. Šiandien Larnakoje stovi Kimono Atėniečio statula, menanti jam skirtą posakį „Net miręs jis nugalėjo“. Larnakoje verta pamatyti unikalų Larnakos archeologinį muziejų, Šv. Nazaro bažnyčią, musulmonų šventyklą „Hala Sultan Tekke“, netoliese esantį druskos ežerą. Larnaka yra už 45 km į pietryčius nuo Kipro sostinės Nikosijos.

LIMASOLIS
Tai antras pagal dydį Kipro miestas, įsikūręs susijungus Amafo ir Kouriono gyvenvietėms, Bizantijos laikais vadinęsis Neapoliu. Miesto fone – Triodos kalnai, kurių derlinguose slėniuose auginamos vynuogės. Limasolis – vyno pramonės centras. Čia kasmet vyksta vyno festivalis, tradicinis karnavalas, Šekspyro naktys, senovės graikų dramos festivalis, „Yermasogeia“ gėlių festivalis. Miestas turi 16 km besidriekiantį paplūdimio ruožą, kuriame daug restoranų, barų ir naktinių klubų. Taip pat čia verta pasivaikščioti gražiąja alėja pėstiesiems, vadinama Kipro Rivjera. Į vakarus nuo Limasolio yra viduramžių tvirtovė „Kolossi“. Limasolis yra 70 km atstumu nuo Larnakos ir 84 km atstumu nuo sostinės Nikosijos
    
PROTARAS
Tai netoli Aja Napos, Kipro salos pietryčiuose esantis nedidelis, ramus ir jaukus kurortas, turistų atrastas tik per pastaruosius kelis dešimtmečius. Protaras didžiuojasi ir keliaujančiuosius vilioja švariais balto smėlio paplūdimiais. Nors naktinių klubų kurorte nėra, papramogauti galima ilgai dirbančiuose baruose ir tavernose. Kurorte siūloma daugybė pramogų ir ekskursijų. Atostogaujant Protare verta aplankyti nacionalinį parką „Cavo Greco“, akvariumą „The Ocean Aquarium“, vandens parką „Water World“, taip pat galima pajodinėti kupranugariais, pažaisti mini golfą, nardyti, sudalyvauti safaryje, žvejybos ekskursijoje ar žygyje pėsčiomis. Protaras yra 50 km atstumu į vakarus nuo Larnakos ir 32 km piečiau Famagustos.